undefined

Odbywający się od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Liczy dokładnie 42 km i 195 i przyciąga pod Wawel biegaczy z całego świata. Jest najbardziej międzynarodowym wśród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Jak dotąd, w Cracovia Maratonie wystartowali zawodnicy z 70 państw.

Impreza odbywa się pod hasłem „z historią w tle”. Od 2014 roku start i meta maratonu mieszczą się na Rynku Głównym, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Uczestnicy przebiegają obok najważniejszych zabytków miasta, takich jak Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, kościół na Skałce. Mijają także nowoczesne, charakterystyczne dla stolicy małopolski obiekty, takie jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. W 2005 roku biegacze po raz pierwszy pojawili się w Nowej Hucie, a powrócili tam w 2018 roku, po pięciu latach przerwy.

Weekend z Cracovia Maraton to prawdziwe święto sportu. W sobotę odbywa się Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km), poświęcony jest pamięci triumfatora IV edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy (i jedyny dotychczas) Polak wygrał Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym. Cracovia Maraton na Rolkach to zawody, które towarzyszą maratonowi od 2006 roku. Trasa o pełnej długości maratonu prowadzi wokół Błoń. Należy ją pokonać w czasie maksymalnie 3 godzin.

Od 2014 roku organizowany jest także Bieg Nocny na 10 km. Impreza odbywa się w wieczór poprzedzający Cracovia Maraton. Od 2018 roku jego uczestnicy startują i finiszują na Rynku Głównym. Na pokonanie dystansu mają 1,5 godziny. W 2023 roku impreza odbyła się pod nazwą Igrzyskowy Bieg Nocny, zapowiadając święto sportu, które miało rozegrać się w Krakowie i Małopolsce. Widok Starego Miasta nocą z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy.

W Cracovia Maratonie od początku rywalizują też zawodnicy z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim na trasę ruszą biegacze, wcześniej startują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push oraz active wheelchair by również pokonać pełny królewski dystans.

Od 2002 roku maratony organizowano regularnie. W latach 2020-2021 z powodu pandemii koronawirusa Cracovia Maraton nie mógł się odbyć. Powrócił, po blisko trzech latach przerwy, 24 kwietnia 2022 roku. Rok później, w dwudziestej, jubileuszowej edycji wystartowało ponad 5 tysięcy osób z 45 krajów. Na najwytrwalszych biegaczy, czyli grono 35 osób, które ukończyło wszystkie 20 edycji imprezy, czekało miejsce na scenie i specjalne podziękowania.

Cracovia Maraton to jedna z najstarszych imprez biegowych w kraju. Jest jednym z biegów Korony Maratonów Polskich, w skład której wchodziły: Maraton Dębno, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton. Tytuł przyznawany jest od 2007 roku. Jego pomysłodawcą był Wiesław Maczek, twórca Cracovia Maratonu. W naturalny sposób, rolę organizatora Korony Maratonów Polskich przejął Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dotychczas aby uzyskać tytuł zdobywcy korony, należało ukończyć pięć najstarszych biegów w Polsce w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu. Po pandemii COVID-19 Maraton Wrocławski nie wrócił do kalendarza imprez, więc obecnie do nagrody Korony Maratonów Polskich wymagane jest ukończenie czterech pozostałych maratonów.

W 2022 roku Cracovia Maraton dołączył do kampanii miejskiej „Kraków w dobrym klimacie”. Podczas maratonu i imprez towarzyszących wprowadzono rozwiązania, które pozwalają lepiej dbać o środowisko i kształtować dobre nawyki na całe życie. Ograniczono do minimum plastik i papier w pakietach startowych: zrezygnowano z foliowych opakowań, a koszulki uczestników zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Pojawiły się kubeczki, talerze i sztućce z ekologicznych tworzyw. Na trasie maratonu w większości punktów odświeżania serwowana jest wodą pitna z hydrantów Wodociągów Miasta Krakowa, partnera imprezy. Kolejne działania w duchu #biegamświadomie, także te zainspirowane oddolnie przez społeczność biegaczy, będą sukcesywnie wdrażane podczas krakowskich imprez biegowych.

We wszystkich dotychczasowych edycjach Cracovia Maratonu wzięło udział ponad 60 tysięcy uczestników! Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia stanowi ogromne wyzwanie, które Miasto Kraków każdego roku podejmuje z powodzeniem.